reklama

Najvyšší kontrolný úrad

Ak by ste podľa intenzity mediálnych výstupov chceli posúdiť dôležitosť Najvyššieho kontrolného úradu, mohli by ste dospieť k záveru, že sa jedná o nejaký provinčný úrad, ktorého existencia vlastne nikoho nezaujíma. Niekomu tento stav zjavne vyhovuje, keďže sa jedná o typ inštitúcie s mimoriadne rozsiahlymi kontrolnými právomocami a ktorého zriadenie považovala za nevyhnutné už cisárovná Mária Terézia v roku 1761.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)
Obrázok blogu

Ústava Slovenskej republiky považuje Najvyšší kontrolný úrad za tak dôležitý, že je uvedený v poradí ako prvý pred všetkými ostatnými ústavnými inštitúciami. Z Ústavy SR vyplýva, že NKÚ má veľmi širokú kontrolnú pôsobnosť vo všetkých inštitúciách, organizáciách, fyzických a právnických osobách, ktoré akýmkoľvek spôsobom pracujú s verejnými prostriedkami. NKÚ môže kontrolovať prezidenta, sudcov, starostov, fyzické osoby disponujúce verejnými prostriedkami, môže kontrolovať nakladanie s majetkom, majetkovými právami, spôsob vyrubovania ciel, odvodov, poplatkov, daní. Zjednodušene povedané, pred kontrolou NKÚ sa neschová nikto.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je preto pochopiteľné, že história tohto typu úradu siahajúca až do Rakúsko-Uhorska je plná bojov o jeho ovládnutie, o likvidáciu jeho nezávislosti, o jeho začlenenie do sféry vplyvu exekutívy. Ak to nešlo legislatívne, našiel sa spôsob, ako to zrealizovať personálne. Úrad s takto silnými kontrolnými kompetenciami predsa musel byť odjakživa tŕňom v oku každej garnitúre, ktorá nepotrebovala, aby jej niekto pozeral na prsty.

Dnes je snaha o jeho ovládnutie oveľa sofistikovanejšia. Dokonca aj "strážny pes demokracie", ako sa tak radi médiá prezentujú, zlyháva na celej čiare v oblasti ochrany efektívnosti tohto kontrolného orgánu pred všemocnou vládnou mašinériou. Preto sme svedkami toho, že tak ako v minulosti, tak i dnes, mediálny priestor vypĺňa napr. pravidelný prísun informácií o tom, kto koľko znesie metanolu a hrubé znásilňovanie demokratických princípov ostáva nepovšimnuté. Niet divu, že občan vôbec nerozumie, čo sa to vlastne okolo neho deje a akých nebezpečných autokratických zásahov do spoločnosti sa stáva očitým svedkom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ako inak sa dá nazvať absolútna nevšímavosť k faktu, že sa predstavitelia vládnej strany verejne priznávajú k manipulácii tajnej voľby v podobe "vyčlenenia" dostatočného počtu poslancov a nikto sa ani neopýta, ako ten počet vôbec môžu vedieť, keď je voľba tajná a poslanci volia podľa vlastného svedomia a presvedčenia. Ako je možné, že verejnosť ako samozrejmosť akceptuje fakt, že opozičný kandidát musí byť zvolený jednomyseľným hlasovaním, keď za celú históriu existencie Národnej rady boli schvaľované jej uznesenia jednomyseľným hlasovaním iba veľmi výnimočne. Dokonca ani zákony najvyššej právnej sily nemusia a ani nemávajú jednomyseľnú podporu, pretože stačí na ich schválenie iba 60% poslancov. Očividná manipulácia so základnými princípmi demokracie sa tak stáva paradoxne neviditeľnou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Aby som to uviedol na pravú mieru, nejde tu vôbec o mňa a môj "teplý flek". Tí, ktorí ma osobne poznajú, vedia, že by fyzicky a psychicky bolo pre mňa oveľa náročnejšie stať sa predsedom NKÚ ako sa ním nestať. Podobne ako to bolo aj v mojej poslaneckej práci, kde mi označenie "najaktívnejší poslanec" s úrokmi vyúčtovala aj moja telesná schránka. To, o čo tu neustále ide, je agresívne nabúravanie demokratických princípov salámovou metódou a snaha o autokratické ovládnutie aj poslednej ústavnej inštitúcie, u ktorej svitla nádej, že neskončí v rukách ľudí prepletených spoločnými veľmi temnými záujmami. U Generálnej prokuratúry sa im to podarilo, u Najvyššieho kontrolného úradu sú na najlepšej ceste.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nerobím si ilúzie o tom, že toto je to, čo trápi bežného človeka. S istotou však môžem povedať, že ovládnutie NKÚ štátostranou v konečnom dôsledku dopad na bežného človeka a jeho peňaženku mať bude a ten dopad bude dlhodobý. Podobne ako dodnes žneme to, čo zasial p. Mečiar pred dlhými rokmi, pričom o jeho súčasnom pôsobisku vedia snáď už iba medvede.

To, ako NKÚ "funguje" dnes, vám môžem priblížiť úryvkami viacerých autorov (povedzme to tak, že) blízkych tomuto prostrediu:

"Kompetentné osoby, ako i celá verejnosť má tú vedomosť, že za sedemročné volebné obdobie úrad stratil dôveryhodnosť, autoritu a hlavne profesionalitu v odborných výstupoch. V istom médiu nie nadarmo bolo konštatované, že úrad kontroluje podľa toho, odkiaľ fúka vietor."

"Dufam ze volba pre NKU bude konecne uspecna a nas urad sa dostane do normalnych kolaji nakolko toto co sa tu teraz predvadza nema hranic. Stava sa tu z toho biznis..a par ludi profituje z nakupov IT systemov ktore aj tak nefunguju..robia sa tu nezmyselne zakazy a prikazy..a umelo sa vytvara atmosfera dusna a strachu..."

"Konecne dostane tento urad vedenie triezvo a logicky uvazujuce, nie sucastne minulorezimove s manierami klanajte sa mi po chodbach..a s rozhladom. Lebo niektore poznamky pana Predsedu na interne papiere su viac ako usmevne a potvrdzujuce ze ani len netusi co podpisuje a ake dolezite veci urad vykonava pre SR a EU".

Chápem, že si o polroka na nejakého Krnáča, ktorý chcel hájiť verejný záujem na čele NKÚ, spomenie len málokto. To, čo ma však nenecháva chladným, je fakt, že sa v našej spoločnosti plazivo presadzuje zákerný trend straty kritického myslenia. Každým dňom sa nová a nová opakovaná lož stáva pravdou a svojvôľa silnejšieho zákonom. Karavána ide ďalej a nikto nešteká.

Kamil Krnáč

Kamil Krnáč

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosť

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu