Vráťme moc ľuďom

Autor: Kamil Krnáč | 3.2.2012 o 8:23 | (upravené 3.2.2012 o 11:04) Karma článku: 17,93 | Prečítané:  3958x

V decembri 2011 som podal s kolegami trestné oznámenie v kauze Gorila iba tri dni po tom, ako som sa o nej dozvedel. Mám preto o dôvod naviac žiadať dôsledné prešetrenie tejto kauzy a aj o dôvod naviac podporovať protigorilie protesty mojou osobnou prítomnosťou ako občana. Pre istotu. Pretože napriek môjmu relatívne krátkemu pôsobeniu v politike som sa až príliš intenzívne oboznámil s tým, aké závažné a vnútorne nereformovateľné defekty v sebe ukrýva náš politický systém deklarujúci moc občana vlastne už iba na papieri. Je nesmierne dôležité, aby protigorilie protesty neostali pri reakčných požiadavkách úzko súvisiacich s kauzou Gorila, ale aby sme v mene odkazu novembra 1989 využili jedinečnú príležitosť na skutočne systémové a dlhodobé zmeny, vďaka ktorým by sme uplatňovanie politickej moci na Slovensku odňali z rúk goríl a odovzdali do rúk ľuďom.

Keby som bol organizátorom protigorilích protestov, žiadal by som, aby Slovensko urobilo významný krok smerom k priamej demokracii. Želal by som si, aby sa verejnosť mohla aktívne a priebežne zapájať do nastavovania pravidiel chodu občianskej spoločnosti namiesto zdĺhavého vyčkávania na ochotu politických zástupcov a organizovania protestov v prípade, že takejto ochoty niet.

Žiadal by som, aby sa moc v našom štáte priblížila občanovi napríklad takto:

1. Sudcovia, prokurátori a čelní predstavitelia polície by mali byť volení priamou voľbou občanov a kedykoľvek občanmi odvolateľní. Napríklad aj s prihliadnutím na regionálne členenie.

2. Poslanci, ministri a prezident by mali byť kedykoľvek občanmi odvolateľní.

3. Ombudsman, a čelní predstavitelia Najvyššieho kontrolného úradu by mali byť volení priamou voľbou občanov a kedykoľvek občanmi odvolateľní. Zároveň by mal Najvyšší kontrolný úrad dôsledne pokryť aj samosprávnu úroveň a mal mať povinnosť realizovať kontroly aj na základe občianskej iniciatívy.

4. Rozsah a záväznosť referenda by mala byť posilnená napr. rozšírením aj na ústavodarnú moc. Referendum by malo byť sprístupnené výrazným znížením požadovaného kvóra.

Tých systémových opatrení by mohlo byť samozrejme aj viac, ale minimálne táto zostava by zaručila, že volení občianski zástupcovia by každý deň bytostne cítili priamu zodpovednosť voči občanom za vykonané činy a za schopnosť chrániť verejný záujem pred osobnými záujmami a záujmami úzkych skupín so silným finančným zázemím.

Takéto priblíženie sa k priamej demokracii sa preto v konečnom súčte neprejaví na zvýšených výdavkoch štátu. Jednak je možné toto vyjadrenie vôle ľudu realizovať efektívne v skupinách, taktiež je možné využiť prostredie internetu a zároveň sa intenzívny dohľad verejnosti nad činnosťou volených zástupcov prejaví vo významne zníženej pravdepodobnosti výskytu káuz podobných Gorile, v ktorých sa peniaze nás všetkých v neuveriteľných objemoch presúvajú do vrecák chamtivých špekulantov.

Máme jedinečnú priležitosť zmeniť Slovensko na občiansku spoločnosť, kde moc a zodpovednosť budú kráčať ruka v ruke. Nepremárnime ju.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

AUTORSKÁ STRANA PETRA SCHUTZA

Trump je najškodlivejší zjav, čo Zem nosila

Výročná správa SIS je opäť raz akoby volanie po zrušení inštitúcie.

dnes píše matia lenická

O ženách chcú opäť rozhodovať muži

Naša katolícka cirkev odmieta počúvať a nasledovať vlastného pápeža.

EKONOMIKA

Most nepodporí návrh Smeru o odchodoch do dôchodku

Smer sa pri návrhu zákona o budúcich dôchodkoch obráti na opozíciu.


Už ste čítali?