Diaľnice sa elektronicky obstarávať musia!

Autor: Kamil Krnáč | 23.12.2010 o 12:31 | Karma článku: 11,98 | Prečítané:  2095x

Po predložení mnou inicovanej novely zákona o verejnom obstarávaní do parlamentu, ktorá by mala výrazným spôsobom zasiahnuť do kšeftovania s verejnými zdrojmi, som očakával, že sa niekto začne proti týmto zmenám ozývať.

Situácia sa vyvinula tak, že sa v médiách začali objavovať nenápadné vyjadrenia zainteresovaných, že obstarávanie diaľníc by malo mať z elektronického obstarávania výnimku. Ako výsledok vznikla v teréne zaujímavá názorová zhoda, ktorá presviedča verejnosť, že je elektronická aukcia pri obstarávaní výstavby diaľníc naozaj nevhodná.

Každý nech si urobí názor sám, ale môj postoj k tejto téme je nemenný. Ak sa dá vyjednať zľava na cene diaľnice s už vyhláseným víťazom súťaže len na základe interného rokovania, potom sa tento istý proces dá dozaista urobiť ešte počas samotnej súťaže nielen s viacerými účastníkmi, ale aj verejnou transparentnou formou elektronickej aukcie. Účel elektronickej aukcie je totiž presne taký. Dojednať súťažou viacerých účastníkov najlepšiu cenu pri nezmenených kvalitatívnych kritériách.

Nenechajte sa preto zmiasť a majte sa na pozore. Moja novela zákona je v druhom čítaní a cez pozmeňujúce návrhy sa do nej môže dostať všeličo nevhodné. Urobím však všetko pre to, aby diaľnice žiadnu výnimku z transparentnosti, efektívnosti a hospodárnosti obstarávania nedostali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?