Diaľnice sa elektronicky obstarávať musia!

Autor: Kamil Krnáč | 23.12.2010 o 12:31 | Karma článku: 11,98 | Prečítané:  2086x

Po predložení mnou inicovanej novely zákona o verejnom obstarávaní do parlamentu, ktorá by mala výrazným spôsobom zasiahnuť do kšeftovania s verejnými zdrojmi, som očakával, že sa niekto začne proti týmto zmenám ozývať.

Situácia sa vyvinula tak, že sa v médiách začali objavovať nenápadné vyjadrenia zainteresovaných, že obstarávanie diaľníc by malo mať z elektronického obstarávania výnimku. Ako výsledok vznikla v teréne zaujímavá názorová zhoda, ktorá presviedča verejnosť, že je elektronická aukcia pri obstarávaní výstavby diaľníc naozaj nevhodná.

Každý nech si urobí názor sám, ale môj postoj k tejto téme je nemenný. Ak sa dá vyjednať zľava na cene diaľnice s už vyhláseným víťazom súťaže len na základe interného rokovania, potom sa tento istý proces dá dozaista urobiť ešte počas samotnej súťaže nielen s viacerými účastníkmi, ale aj verejnou transparentnou formou elektronickej aukcie. Účel elektronickej aukcie je totiž presne taký. Dojednať súťažou viacerých účastníkov najlepšiu cenu pri nezmenených kvalitatívnych kritériách.

Nenechajte sa preto zmiasť a majte sa na pozore. Moja novela zákona je v druhom čítaní a cez pozmeňujúce návrhy sa do nej môže dostať všeličo nevhodné. Urobím však všetko pre to, aby diaľnice žiadnu výnimku z transparentnosti, efektívnosti a hospodárnosti obstarávania nedostali.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Občianska vojna alebo liberálna demokracia. Ako sa mohol skončiť Víťazný február

Pred sedemdesiatimi rokmi sa v Československu diali prelomové udalosti, ktoré formovali verejný život viac ako 40 rokov.

KOMENTÁRE

Danko si znova koleduje

Netreba pochybovať, že Dankova partia lezie na nervy všetkým zúčastneným.

DOMOV

Procházka: Keby Dzurinda kandidoval, bude prezidentom

Špeciálne vydanie podcastu.


Už ste čítali?