Dobroslav Trnka vs. koaličná zmluva

Autor: Kamil Krnáč | 25.10.2010 o 8:35 | Karma článku: 16,59 | Prečítané:  3141x

Kým bude v tajnej voľbe generálneho prokurátora na hlasovacom lístku uvedené meno Dobroslava Trnku, dovtedy budem takýto lístok vynášať nepoužitý von z hlasovacej miestnosti ako dôkaz, že ja som k jeho opätovnému zvoleniu neprispel.  Ak bude p. Trnka jednoduchou matematikou zvolený pomocou hlasov poslancov koalície, potom už ja osobne ďalej nebudem koaličnú dohodu považovať za záväznú.

Predtým však urobím všetko pre to, aby voľba generálneho prokurátora mohla byť verejná a aby verejnosť presne vedela, kto súčasnú nečinnosť orgánov činných v trestnom konaní podporuje. Keďže v tajnej voľbe nie je viditeľné, kto koho podporil, nepripustil by som podozrenie, že jedným z podporujúcich súčasného generálneho prokurátora som aj ja. Preto sa síce voľby zúčastním, ale hlasovací lístok do urny nevhodím. Pri tajnej voľbe je to jediný spôsob, ako môžem preukázať, že môj hlas p. Trnka nedostal.

Pre mňa ako tímlídra pre boj proti korupcii a človeka, ktorého hlavným dôvodom pre vstup do politiky bol boj proti korupcii, je absolútne absurdné usilovne spolupracovať s koaličnými partnermi na protikorupčnej legislatíve, z ktorej si časťou koalície podporený generálny prokurátor následne urobí na ďalších sedem rokov trhací kalendár.

Zákony Slovenskej republiky sú totiž v oblasti definovania právomocí generálneho prokurátora azda najkatastrofálnejším článkom úpravy činnosti orgánov činných v trestnom konaní. Zatiaľ čo je rozhodovanie všetkých ostatných zložiek riadenia štátu viacmenej diverzifikované (t.j. o dôležitých veciach nikdy nerozhoduje s definitívnou platnosťou len a len jediná osoba), konanie prokuratúry podlieha zo zákona priam vzorovému monokratickému a autoritárskemu režimu.

Zastavenie akéhokoľvek trestného stíhania, či zmena v jeho postupoch v akomkoľvek prípade je v absolútnej kompetencii jednej jedinej osoby - generálneho prokurátora. Ak sa rozhodne generálny prokurátor, že daný prípad pred súd nepôjde, tak nepôjde. Verejnosť, ktorá očakáva súdne konanie s predkladaním dôkazov obžaloby a obhajoby, sa jednoducho nedočká. Nedočká sa dokonca ani možnosti preskúmania skutočnosti, či zastavenie trestného stíhania bolo oprávnené alebo nie, či prieťahy vo vyšetrovaní boli naozaj opodstatnené, alebo nie. Všetko závisí na vôli jedinej osoby.

Čisto teoreticky, ak by ste boli namočení do kauzy sprenevery verejných financií, za kým by ste sa išli dohodnúť? U koho by ste mali istotu, že nebude z vášho prípadu stiahnutý, nebude nikam prevelený, nebude pre váš prípad náhodne vylosovaný, priebeh akéhokoľvek stíhania dokáže kedykoľvek ovplyvniť a verejnosť nebude môcť jeho rozhodnutie ani detailne preskúmať?

Ak ste si správne odpovedali na predošlé otázky, odpovedali ste si zároveň aj na otázku, prečo sú naše médiá plné informácií o rozkrádaní štátu a o podaných trestných oznámeniach, ale za tie dlhé roky v týchto prípadoch nikto odsúdený nebol. Podstatným faktom je totiž to, že v týchto kauzách za tie dlhé roky nezačalo ani jedno jediné súdne konanie.

Najhoršie je však to, že človek, ktorý je spoluzodpovedný za to, že na Slovensku ešte nikto za machinácie s verejnými zdrojmi nesedí vo väzení, požíva u veľkej časti verejnosti úctu a sympatie!

Dobroslava Trnku podporuje celá opozícia (čo je teda tiež samovysvetľujúce), a tak k jeho znovuzvoleniu stačí iba päť (!) poslancov koalície. Keďže sa táto varianta stáva vďaka postoju strany SDKÚ-DS príliš reálnou, moje rozhodnutie vzhľadom na povahu tajnej voľby ostane nemenné. Na tejto podpore umŕtvenia orgánov činných v trestnom konaní na ďalších sedem rokov sa ja preukázateľne podieľať nebudem.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Opustili stranu, prešli do inej. Prečo niektorí poslanci menia stranícke tričká

Nebolo by správne, ak by strana mohla kontrolovať, ako jej poslanec vykonáva mandát, hovorí politológ Pavol Baboš.

PODCAST DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Koľko máme na Slovensku nezávislých poslancov a kto to je

Nezávislý neznamená neplatný.

Stĺpček Jakuba Fila

Nikto by nechcel byť od júla v koži Kalavskej

Žiadna čiastková motivácia nebude fungovať pre vyhoreného lekára.


Už ste čítali?