Beštia menom PPP

Autor: Kamil Krnáč | 26.4.2010 o 8:36 | (upravené 26.4.2010 o 10:00) Karma článku: 12,75 | Prečítané:  2154x

Ku otvorenej otázke v mojom článku o podivuhodnom obmedzení právomocí Úradu pre verejné obstarávanie sme na odpoveď dlho čakať veru nemuseli. Zdá sa, že naši najsociálnejší hrdinovia rozhodne časom plytvať nezvyknú. Čo si začiatkom apríla predvarili, to sa koncom apríla aj chystajú zjesť. Také veľkolepé hody pre vyvolených Slovensko ešte nezažilo.

Najprv sme sa dozvedeli priamo od Ľubomíra Vážneho, že bankové konzorciá by nedali peniaze na PPP projekty, ak by Úrad pre verejné obstarávanie mohol podľa zákona napadnúť príslušné zmluvy na súde. Preto musel paragraf 148 Zákona o verejnom obstarávaní jednoducho zmiznúť z povrchu zemského. Údajne tomu predchádzalo veľké stretnutie bánk s našimi vodcami, kde si to pekne jasne a zrozumiteľne "vyjasnili".

O pár dní neskôr sme sa dozvedeli už aj to, prečo si banky dali na tejto prekvapivo rýchlej zmene legislatívy tak veľmi záležať. Analýza Trendu ukázala, že štát bude bankám cez PPP projekty musieť preplácať oveľa vyššie úroky, než aké by musel platiť, keby si požičal napriamo. Celkové predraženie v súvislosti s PPP projektmi tak odhadol Trend na vyše miliardu eur (!) oproti klasickej forme financovania. Pri takom extrémne výhodnom obchode pre banky bolo jednoducho nemysliteľné, aby im do toho jedného krásneho dňa začal rozprávať nejaký kontrolný úrad.

Príbeh však nekončí. Na niektorom z ministerstiev boli upravené údaje analýzy výhodnosti PPP projektov tak, aby sa predraženie o pôvodne priznaných 546 miliónov eur zrazu otočilo naopak. Vláda tak schválila koncesnú zmluvu podľa pravdepodobne vymyslených údajov tvrdiacich, že realizácia PPP projektov bude oproti konvenčnej forme financovania naopak výhodnejšia o 115 miliónov eur.

Celá táto transakcia bude uzatvorená koncom apríla 2010. Teraz už bez možnosti jej napadnutia zo strany Úradu pre verejné obstarávanie. Ešte je čas to zvrátiť. Ešte je čas zastaviť tých, ktorí sa tešia, že sa im desiatky rokov budeme všetci povinne skladať na ich luxusný život. Tento možno najväčší podvod na občanoch Slovenska jednoducho nesmie byť dokonaný. Prejavte svoj názor napríklad aj v pondelok 26.4.2010 (dnes) o 16:00 účasťou na proteste pred Ministerstvom dopravy, pôšt a telekomunikácií na Námestí slobody v Bratislave. O pár dní už bude možno neskoro.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Spievajúci dom týral operou celú ulicu

Je to najabsurdnejší susedský spor, ktorý sa na Slovensku odohral. V Štúrove žena štrnásť rokov púšťala od rána do večera nahlas operné árie

KOMENTÁRE

Buďte vďační za Fica. My Česi máme iných komunistov

Komunistická strana Čiech a Moravy je ojedinelým reliktom.

DOMOV

Danko mení mediálny tím, končí jeho hovorkyňa

Predseda parlamentu dôvod odchodu Kliskej nechcel komentovať.


Už ste čítali?