reklama

Definitívne potvrdené: Na Slovensku rozkvitla korupcia

Pre 180 krajín sveta sa každoročne vyhodnocuje tzv. index vnímania korupcie - CPI. Po roku 2006 sa tento ukazovateľ na Slovensku pozvoľna zhoršuje a jeho hodnota v roku 2009 poukazuje na najhorší medziročný prepad od roku 1999.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Index CPI vyjadruje mieru vnímania korupcie v danej krajine, pričom najlepšie možné hodnotenie je vyjadrené hodnotou 10 a najhoršie hodnotou 0. Pre Slovensko zobrazuje priebeh indexu CPI počas rokov 1999-2009 nasledujúci graf. Čiarovým grafom je znázornená absolútna hodnota CPI za príslušný rok - napr. za rok 2009 je to 4,5 bodu a stĺpcovým grafom medziročná rozdielová hodnota - za rok 2009 je to pokles -0,5 bodu.

Po roku 2006 (červené stĺpce) je na grafe pozorovateľný negatívny trend vývoja indexu vnímania korupcie najprv spomalením jeho rastu (rok 2007) a potom dokonca v roku 2009 jeho výrazným prepadom na úroveň z roku 2006.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa uvedeného je zjavné, že výsledky prieskumu verejnej mienky z júla 2009, podľa ktorého 74% respondentov vyjadruje znepokojenie nad prejavmi korupcie a klientelizmu v politike vlády, nie je iba subjektívnym pohľadom verejnosti na zhoršujúci sa vývoj korupcie v našej krajine. Na dôvažok sa pridávajú aj investori a zástupcovia firiem pôsobiacich na Slovensku, z ktorých až 81% vníma korupciu u nás ako bariéru v podnikaní.

Hodnotou indexu CPI na úrovni 4,5 sme sa v roku 2009 zaradili vo vnímaní korupcie medzi krajiny ako napr. Kuba, Turecko, Samoa, Namíbia a Malajzia. Pre porovnanie, najlepšie dosahované hodnoty tohto indexu majú krajiny Nový Zéland (9,4), Dánsko (9,3), Singapur (9,2) a Švédsko (9,2).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nízka úroveň korupcie v krajinách s dlhodobo najvyšším CPI nie je žiadnym zázrakom. Je to iba výsledok každodenného uplatňovania jednoduchých a účinných opatrení, ktoré neostávajú vo forme bezzubých formálnych deklarácií. Aby sme zvrátili nelichotivý trend na Slovensku, nie je potrebné čakať na zázraky. Existuje relatívne malé množstvo zmien v organizácii verejnej správy, ktoré by priniesli výrazné zlepšenie v oblasti potláčania korupcie. O tom však až nabudúce.

Pozn.: ďalšie informácie o CPI je možné nájsť napríklad tu.

Kamil Krnáč

Kamil Krnáč

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosť

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu