reklama

10 dôvodov, prečo nevoliť SaS

Za tri mesiace oficiálnej existencie strany Sloboda a Solidarita sa na internete objavilo množstvo zaujímavých argumentov, prečo túto stranu nepodporovať. Prinášam zoznam desiatich najčastejších.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (613)

1. Neoplatí sa voliť stranu SaS s "nula celá čosi" percentami voličských preferencií - tento argument bol typickým pre obdobie pred zverejnením prvého prieskumu preferencií strany SaS agentúrou Focus, z ktorého vyplynulo, že strana SaS má po iba troch mesiacoch existencie lepší výsledok ako súčet preferencií strán HZD, OKS, KDS, ANO a Liga dohromady.

2. Strana SaS odoberie hlasy parlamentnej pravici - opäť zaujímavý názor, pretože v čase zverejnenia 2%-ných preferencií strany SaS zaznamenala 2%-ný nárast aj strana SDKÚ-DS, zatiaľ čo ostatné pravicové strany vykazujú dlhodobú stagnáciu. Netreba tiež zabúdať, že v parlamentných voľbách v roku 2006 sa zúčastnilo iba 54,67% oprávnených voličov, takže teoreticky(!) je zvyšná polovica populácie Slovenska schopná pri ďalších voľbách prevrátiť zloženie súčasného parlamentu kompletne naruby.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Strana SaS je elitárskym klubom - tento argument pravdepodobne vznikol na základe vyhlásenia, že strana neplánuje robiť megalomanské nábory členov len kvôli "zarábaniu" na členských príspevkoch. Dvere do strany SaS sú však otvorené všetkým, ktorí chcú priložiť ruku k dielu bez ohľadu na vzdelanie a fakt, že niekto nebol členom Komunistickej strany, nespolupracoval s ŠtB, nemá záznam v trestnom registri a jeho meno nefiguruje v závažných kauzách ešte z nikoho automaticky elitu nerobí.

4. V strane SaS sú prevažne mladí ľudia - opäť platí, že vek v rámci právnej normy nie je pre vstup do strany SaS kritériom, a to, že sa k zmene politickej kultúry a zlepšeniu spoločenských pomerov na Slovensku hlásia ako prví mladí ľudia, nie je ničím výnimočným. Odmyslite si všetkých študentov z námestí počas novembrových udalostí roku 1989 a položte si otázku, či by vôbec tí skôr narodení, ktorí zažili napríklad studenú sprchu z roku 1968, boli ochotní výjsť na námestia prví. Čo pozitívne pre spoločnosť prináša fakt, že v ostatných stranách sú na výslní stále tí istí ľudia, ktorí sa odsúdeniahodné praktiky minulosti neustále snažia aplikovať v dobe súčasnej?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5. Na čele strany SaS je ekonóm - priznám sa, že tejto zo začiatku veľmi častej výhrade som nie celkom rozumel, pretože dobré hospodárenie štátu je prvou podmienkou jeho dlhodobej a zdravej existencie, a tak je namieste otázka, či napríklad povolanie právnika takúto garanciu prinieslo v rokoch 1994-1998 a taktiež od roku 2006 do dnes.

6. Keď sa tí zo SaS dostanú k moci, budú kradnúť takisto, ak nie ešte horšie - nuž, toto je naozaj zbraňou ťažkého kalibru, pretože zatiaľ čo u iných známych strán sú spojenia s rôznymi kauzami očividné (i keď z pochopiteľných dôvodov nedošetrené), u strany SaS už len z podstaty jej vzniku zatiaľ žiadna aféra existovať nemôže. Na to, aby sa stal neznámy človek zlodejom, na to stačí pár minút. Aby si však neznámy človek obhájil bezúhonnosť, na to treba celý život. Dnes sme svedkami prístupu, že je oveľa jednoduchšie ihneď a bez škrupúľ očierniť čestných, ako na základe skutočných dôkazov odsúdiť vierolomných.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

7. Strana SaS má príliš malú marketingovú podporu - spôsob financovania strany bol verejne vopred deklarovaný tak, aby strana vo svojom budúcom pôsobení nebola ovládaná predsavzatiami významných politických "investorov", a preto sa rozhodla, že sa nebude uchádzať o tento typický a zaužívaný spôsob financovania jej činnosti. Z toho dôvodu ani nie je možné očakávať, že Slovensko zaplaví nová bilbórdová mánia holých zadkov, švajčiarskych kriváňov, prípadne garancií dvojnásobných platov. Kvôli tomuto "hendikepu" bude mať SaS určite náročnejší štart do života, ale jej prípadný úspech v budúcnosti zabezpečí väčšiu nezávislosť budúcich politických rozhodnutí od lobistických skupín, ktoré už desaťročia úspešne blokujú veľmi dôležité ozdravné kroky našej spoločnosti. Ak veríte v zmenu, ktorú SaS prinesie, povedzte o tom svojim blízkym - to bude oveľa efektívnejšou formou marketingu, ako keby ste celé Slovensko vytapetovali plagátmi so zelenomodrým logom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8. Strana SaS je výhradne internetovou stranou - táto výhrada úzko súvisí s bodom č. 7, pretože ľudia z mediálnej praxe vedia, že internet je poslednou baštou skutočnej politickej slobody a zároveň finančne relatívne nenáročným nástrojom osvetovej činnosti. Napríklad printové médiá sa o oficiálne vyhlásenia predstaviteľov SaS zatiaľ veľmi nezaujímajú a naša verejnoprávna televízia platená z daní a koncesionárskych poplatkov nás všetkých, si za čas vyhradený pre politickú reklamu pýta neuveriteľné sumy, čo definitívne odradí akéhokoľvek aktivistu, ktorý by chcel (bez dotácie od štedrého sponzora) ľuďom odkázať, že cisár je nahý.

9. Má význam voliť iba veľké strany, u ktorých nehrozí prepad hlasov - áno, je pravda, že 5%-ný limit pre vstup do parlamentu je veľmi dôležitým argumentom, z každej malej strany sa však môže stať hlasovaním voličov veľká a na druhej strane, žiadna veľká strana nemá pozíciu v parlamente zaručenú. Typickými príkladmi sú SNS, ktorá je v parlamente na striedačku a kedysi najsilnejšia strana HZDS, ktorej možno onedlho zazvoní parlamentný umieráčik. Budúcnosť Slovenska nie je o voľbe menšieho zla, ale o podpore ľudí, ktorí konečne zastavia rozkrádanie verejných zdrojov a nastolia v spoločnosti pomery, v ktorých sa slušný človek nebude báť žiť, pracovať, podnikať a vychovávať deti. Takže voliť menšie zlo z dôvodu, aby neprepadol hlas, žiaľbohu, nie je menším zlom.

10. Celá politika strany SaS je postavená iba na odpore voči komunistom - to, že je SaS jedinou stranou, ktorá do svojich radov oficiálne zabránila vstupu ľuďom s pokrivenou minulosťou, určite nie je jej politickým programom. Je to iba základnou podmienkou, vďaka ktorej bude vôbec možné akékoľvek rozumné kroky pre ozdravenie našej spoločnosti realizovať. Roky uplynulé po novembri 1989 nám v plnej nádhere ukázali, že u ťažko chorého pacienta, akým naša spoločnosť po morálnej stránke je, nedošlo ku úspešnej operácii a následnej rekonvalescencii, ale iba ku utišovaniu bolesti stále vyššími dávkami anestetík. Uvediem jeden príklad za všetky: náš "úžasný" sociálny systém dodnes funguje tak, že trestá tých najslabších, a teda napríklad ľuďom z nižších príjmových skupín sa neoplatí pracovať, pretože by stratili nárok na pomoc od štátu. V tomto smere by len samotná aplikácia odvodového bonusu, ktorý strana SaS chce uviesť do praxe, radikálne dokázala znížiť nezamestnanosť nielen tým, že by znížením byrokracie súvisiacej so zamestnávaním ľudí uľahčila život podnikateľom, ale zároveň by netrestala nízko zárobkové skupiny obyvateľstva znížením celkového príjmu do domácnosti kvôli ich slabej mzde. Inak povedané, konečne by sa finančne oplatilo na Slovensku pracovať všetkým.

Možno som tu neuviedol výhrady všetky, ale aj tak je bezpochyby zaujímavé, že sa na mimoparlamentnú stranu okamžite po jej vzniku zosypalo toľko kritiky, ktorá akosi navodzuje pocit, že podľa aktuálnych preferencií síce do parlamentu nepatrí, kritici a odporcovia však s rizikom jej účasti v Európskom parlamente alebo v našej Národnej rade možno podvedome vopred počítajú. Uvidíme teda, čo nám prinesie 6. jún.

Kamil Krnáč

Kamil Krnáč

Bloger 
  • Počet článkov:  89
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáSpoločnosť

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu